Masaż Leczniczy

„Masaż Leczniczy”

Boli Cię kręgosłup lub czujesz się przemęczony/a.

Masz siedzący tryb pracy.

Bolą Cię stawy lub mięśnie.

Koniecznie przeczytaj ten tekst.

Masaż leczniczy. 

Masaż leczniczy jest pojęciem dość ogólnym. W zakres tej usługi wchodzi wiele różnych technik. W zależności od objawów stosujemy wybrane metody leczenia. Postaram się wspomnieć o kilku najczęściej spotykanych problemach, które nadają się do leczenia masażem. 

Bóle kręgosłupa.

Z całą pewnością bóle kręgosłupa są najczęstszą przyczyną wizyt moich pacjentów. Myślę że około 90% problemów bólowych, jest związana z tą częścią naszego organizmu. Oczywiście mam na myśli dolegliwości  ze strony chorób zwyrodnieniowych układu ruchu.

Dolegliwości i leczenie 

Siedzący tryb życia, jazda samochodem, czas spędzany przed telewizorem i niewielka ilość aktywności fizycznej, jest przyczyną bardzo poważnych i utrudniających życie dolegliwości ze strony kręgosłupa. Najczęstszymi dolegliwościami są bóle wynikające z przepukliny krążka międzykręgowego  [dyskopatia} odcinka lędźwiowo-krzyżowego i szyjnego kręgosłupa. 

Kręgosłup Lędźwiowo-Krzyżowy

Miejscowe bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego takie jak kłucie, pieczenie, nadwrażliwość, tępe rozległe bóle itp. są najczęściej pierwszymi oznakami poważnych problemów zwyrodnieniowych w tym odcinku. Na tym etapie można jeszcze stosunkowo szybko załagodzić problem stosując podstawową serię masaży leczniczych. 

Bóle promieniujące do kończyny dolnej świadczą o kolizji krążka międzykręgowego z korzeniem nerwu kulszowego lub udowego ewentualnie udowo-pachwinowego. W tym przypadku leczenie masażem jest skuteczną metodą terapii, zajmuje jednak już trochę więcej czasu i wymaga najczęściej zmiany trybu życia na bardziej aktywną. W większości przypadków w tego typu objawach stosuję dodatkowo gimnastykę leczniczą mającą na celu poprawy siły mięśni jak również ruchomości kręgosłupa, jak i obręczy biodrowej.

Problemy bólowe ze strony kręgosłupa szyjnego 

Trudno powiedzieć czy problemy z kręgosłupem szyjnym są na pierwszym czy na drugim miejscu. Myślę że nie ma to większego znaczenia. Jest to bardzo duży problem w o wiele większym stopniu utrudniający życie, ponieważ może mieć wpływ na funkcjonowanie naszych kończyn górnych i takich zmysłów jak wzrok czy słuch. Jednocześnie dość często potrafi wywoływać uprzykrzające życie bóle głowy. 

Podobnie jak w przypadku kręgosłupa lędźwiowego, najczęstszą przyczyną jest przepuklina krążka międzykręgowego. Bóle szyi przy ruchach głową w różnych kierunkach bez objawów promieniowania do kończyny górnej, podobnie jak w przypadku kręgosłupa lędźwiowego świadczą o początku choroby zwyrodnieniowej. Dość częstym objawem są bóle promieniujący do kończyny górnej i do łopatki, która jest integralną częścią kończyny górnej. Zwykle są to dolegliwości ze strony nerwu promieniowego lub łokciowego. Zaburzenia czucia przeczulica, zanik mięśni i co za tym idzie siły świadczą o dość poważnie zaawansowanej dyskopatii. 

W zdecydowanej większości przypadków jestem w stanie usunąć te objawy po odpowiedniej terapii. Nie należy jednak czekać z decyzją do czasu powstania bardziej rozległych objawów, gdyż podobnie jak w przypadku kręgosłupa lędźwiowego, terapia trwa znacznie dłużej i wymaga również zmiany trybu życia. 

Jeśli zaobserwujecie objawy takie jak zawroty głowy, zaburzenia widzenia, mdłości, może świadczyć to o najpoważniejszej chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa czyli niestabilność. Schorzenie to jest nieuleczalne, jednak można z nim żyć bez objawowo przy odpowiedniej profilaktyce. Masaż jest wskazany w okresie zaostrzenia objawów. Polega na usunięciu objawów odpowiednimi technikami a następnie ustabilizowaniu poprzez wzmocnienie siły mięśni kręgosłupa szyjnego. Nie należy odwlekać wizyty, ponieważ podobnie jak w przypadku dyskopatii powoduje to wydłużenie terapii. 

Kręgosłup piersiowy. 

Dolegliwości ze strony kręgosłupa piersiowego zdarzają się nieco rzadziej. Wynika to z tego że jest on w naturalny sposób zabezpieczony przez klatkę piersiową. Niemniej jednak zdarzają się poważne problemy z tym odcinkiem. Podobnie jak przypadku kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego najczęstszą przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa 

W przypadku kręgosłupa piersiowego znacznie częściej mamy do czynienia ze zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi. Osteofity mosty kostne zwapnienia więzadeł itp. Częstym objawem ze strony tego odcinka są bóle promieniujący do mostka. Bardzo często są interpretowane jako dolegliwości kardiologiczne. Jeśli zmiany są w dolnym odcinku kręgosłupa piersiowego mogą się zdarzyć objawy bólowe pod prawym lub lewym łukiem żebrowym. Bardzo często pacjenci doszukują się problemów z żołądkiem lub wątrobą, niewłaściwie interpretując ten objaw. Podobnie jak w innych odcinkach terapia jest skuteczna najbardziej wtedy kiedy zgłosimy się na nią odpowiednio wcześniej. 

Leczenie innych części ciała 

W zakres masażu leczniczego wchodzi również leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów: biodrowych, kolanowych, skokowych, barkowych, łokciowych, nadgarstkowych. Schorzenia takie jak zapalenie gęsiej stopki w obrębie stawu kolanowego, zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, torbiel Bakera w stawie kolanowym, choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, zdecydowanie nadają się do leczenia metodą masażu leczniczego 

Panorama of masseur massaging beauty female body

Oczywiście wymieniłem podstawowe, najczęściej spotykane schorzenia. 

Wielu zdziwi fakt że masażem leczniczym można wspomagać leczenie wielu innych chorób na przykład: Problemy z układem pokarmowym, problemy z układem moczowym, choroby kardiologiczne Trudno gojące się ramy, oparzenia i odmrożenia. Są to oczywiście tylko niektóre choroby które można wspomagać masażem. 

Podsumowanie „Masaż Leczniczy”

Zachęcam do zadawania pytań, ponieważ nie jestem w stanie opisać wszystkich możliwych kombinacji dolegliwości. 

Chciałbym nadmienić na koniec  tego wpisu że terapia masażem jest niezwykle skuteczną metodą leczenia, pod warunkiem że stosuje się ją zgodnie z zasadami. Najważniejszym punktem jest odpowiedni czas terapii. Mówiąc inaczej odpowiednia ilość wykonanych zabiegów. Masaż mobilizuje mechanizmy regeneracyjne w naszym organizmie a to wymaga czasu. 

Pacjenci którzy stosują się do tych zaleceń najczęściej mają trwały czyli wieloletni efekt terapii. Zbyt krótkie leczenie może spowodować szybki nawrót dolegliwości i spadek jakości życia. 

Grzegorz Wawro