Drenaż Limfatyczny

„Drenaż Limfatyczny”

Układ Limfatyczny 

Układ limfatyczny jest najmniej znanym ze wszystkich układów w naszym organiźmie. Większość z was coś o nim słyszała ale nie do końca rozumie po co jest i do czego służy. Wielka szkoda że tak jest ponieważ spełnia on niezwykle istotną rolę w naszym życiu. 

Większość z was na pewno słyszała o węzłach chłonnych. Są one istotnym elementem układu odpornościowego. Stanowią barierę, pełnią funkcję filtra blokującego groźne bakterie przed wniknięciem w głąb organizmu. Bezpośrednio odpowiadają za to limfocyty które znajdują się właśnie w węzłach chłonnych, są one  integralną częścią układu limfatycznego. 

Naczynia Limfatyczne 

„Drenaż Limfatyczny”

Układ limfatyczny podobnie jak układ krążenia krwi ma własną sieć naczyń. Zasada działania jest nieco inna. Płyny ustrojowe wraz z wszystkimi śmieciami z naszego organizmu [produkty przemiany materii] są zbierane przez drobne naczynia włosowate i wprowadzane do coraz większych naczyń limfatycznych.

Płyny te przemieszczają się w kierunku coraz większych naczyń, żeby połączyć się w dwa duże pnie limfatyczne. Obydwa znajdują się w klatce piersiowej. Jeden nazywa się piersiowy a drugi prawy. Obydwa te naczynia łączą się z żyłami wrotnymi, które doprowadzają odtlenioną  krew do serca.