Masaż Sportowy Zalety I Działanie

„Masaż Sportowy Zalety I Działanie”

Uprawiasz sport wyczynowo? 

Jesteś ambitnym amatorem i startujesz w zawodach? 

Postanowiłeś zmienić swoje życie i zacząć się ruszać? 

Być może kiedyś Uprawiałeś Sport i chciałbyś do niego wrócić? 

Jeśli tak, to z całą pewnością powinieneś przeczytać ten artykuł. 

Wstęp 

Od 4000 lat masaż jest używany do leczenia bardzo wielu schorzeń. Jest to jedyna metoda leczenia, która wytrzymała próbę czasu. Większość z was kojarzy sobie masaż z leczeniem schorzeń związanych z aparatem ruchu. Prawda jest znacznie ciekawsza. Jako metoda wspomagająca może być wykorzystywany do leczenia większości chorób znanych ludzkości. 

Łatwiej byłoby wymienić schorzenia w których nie należy stosować masażu, niż te w których należy. Mało kto sobie zdaję sprawę że najlepiej stosować masaż jako metodę profilaktyki, czyli zapobiegania powstawaniu schorzeń. 

W tym artykule chciałbym zająć się przede wszystkim stosowaniem masażu w sporcie. Myślę że wielu z was zaskoczy jak szerokie zastosowanie może mieć masaż w przypadku uprawiania,nawet amatorskiego sportu. Wyniki wwaszej ciężkiej pracy na treningu zależą od tego czy wasz organizm prawidłowo reaguje na wysiłek. Wszelkiego rodzaju zaburzenia biomechaniczne mogą spowodować że duża część waszej ciężkiej pracy idzie na marne. 

Rodzaje Masażu Sportowego „Masaż Sportowy Zalety I Działanie”

Masaż sportowy dzielimy na kilka podstawowych grup: masaż przed treningowy, masaż po treningowy, masaż przed startowy, masaż po startowy, masaż śród startowy, masaż regeneracyjny po bardzo ciężkich zawodach, leczenie kontuzji po wysiłku. 

Postaram się opisać każdą z tych metod. U kogo i w jakich sytuacjach, jak również w jakich dyscyplinach należy stosować poszczególne metody masażu sportowego. 

Masaż Przed Treningowy

Masaż przed treningowy stosuje się  praktycznie u wszystkich zawodników wyczynowych, aby przygotować ich do konkretnego zadania treningowego. W zależności od dyscypliny, należy dobrać odpowiednie techniki. 

Wytrzymałościowe

W sportach wytrzymałościowych należy zwrócić uwagę na długotrwały ciężki wysiłek o zmiennej charakterystyce. Ważne jest aby odpowiednio rozprowadzić wszelkiego rodzaju napięcia i przykurcze, jednocześnie nie doprowadzając do nadmiernego zmęczenia masażer. Bardzo istotne jest odpowiednie opracowanie przyczepów mięśni, które najbardziej będą obciążone w konkretnej dyscyplinie. 

U biegaczy i kolarzy będą to głównie kończyny dolne. U pływaków większość przeciążeń odbywa się w górnej części tułowia, zwłaszcza kończyn górnych. Należy pamiętać że w każdej dyscyplinie wytrzymałościowej pracuję cały organizm. Masaż powinien przygotować zawodnika do długotrwałe go wysiłku bez dyskomfortu bólowego na przykład kręgosłupa, czy innych części ciała. 

Siłowe

W dyscyplinach siłowych musimy zwracać uwagę na bardzo duże przeciążenia poszczególnych partii mięśni. Podobnie jak w sportach wytrzymałościowych nie możemy nadmiernie zmęczyć mięśni przed treningiem. Masaż jednak będzie nieco mocniejszy ze względu na bardziej rozbudowane mięśnie. 

W tym przypadku mamy najczęściej do czynienia z większą liczbą przeciążeń w okolicach przyczepów. Rozpracowanie tych miejsc ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce przeciw urazowej. Najwięcej kontuzji odbywa się na granicy przyczepu ścięgna do kości. Usunięcie wszelkich stwardnień zgrubień i przykurczów, znacząco zmniejsza ryzyko powstania kontuzji. 

W zależności od dyscypliny skupiamy się na poszczególnych partiach mięśni. Inna praca będzie u ciężarowca, inna U dyskobola, jeszcze inna u kulomiota. Sportach walki jest to jeszcze inny rodzaj masażu. Mamy tu do czynienia z bardzo dużymi przeciążeniami i urazami spowodowanymi konfrontacją z przeciwnikiem. 

Techniczne

Jeszcze inną grupą są dyscypliny techniczne. Dla przykładu są to: łyżwiarze figurowi, skoczkowie narciarscy, gimnastycy artystyczni, strzelcy sportowi, szachiści, graczy w bilarda itp. 

W tych dyscyplinach Podstawową funkcją masażu jest doprowadzenie zawodnika do jak najwyższej sprawności psychofizycznej. Zawodnik Przed przystąpieniem do treningu musi być odpowiednio nastawiony Jak też sprawny ruchowo. 

W tym przypadku masaż często będzie miał na celu odpowiednie pobudzenie zawodnika. W przypadku skoczków narciarskich, należy doprowadzić do lekkiego pobudzenia mięśni aby szybkość skurczu była wyższa. Podobnie jest u gimnastyków artystycznych. W przypadku takich sportów jak szachy czy bilard często należy wyciszyć i uspokoić zawodnika. 

Podsumowując ten podpunkt Chciałbym powiedzieć że każdego zawodnika należy traktować indywidualnie. Powyższe opisy mają charakter ogólny. Często zdarza się że zawodnik jest bardzo pobudzony i należy go wyciszyć i uspokoić nawet w przypadku dyscypliny siłowej czy też wytrzymałościowej. Może się również zdarzyć że bilardzista jest niezwykle apatyczny i trzeba go pobudzić robiąc dość intensywny masaż. Bardzo ważny jest odpowiedni wywiad z zawodnikiem. Najlepiej kiedy masażysta i sportowiec współpracują ze sobą przez dłuższy okres czasu. 

Masaż Po Treningowy „Masaż Sportowy Zalety I Działanie”

O wyniku sportowym w pierwszym rzędzie decyduje jakość treningu. Mówiąc jakość treningu mam na myśli zarówno, regularność jak i sam trening. W zależności od dyscypliny i etapu przygotowania do zawodów obciążenia mogą różnić się w sposób zasadniczy. 

Inne będą obciążenia w okresie przygotowawczym do sezonu a jeszcze inne w okresie startowym czy też w bezpośrednim sąsiedztwie startów. To wszystko ma wpływ na to w jakim stanie jest zawodnik po treningu. Niemałym problemem jest też przestrzeganie pewnych zasad przez poszczególnych zawodników. 

Beauty woman relaxing during pleasant leg massage

Niektórzy wręcz książkowo przestrzegają wszystkich procedur związanych z treningiem. Mam na myśli między innymi gimnastykę rozciągającą, regenerację po treningu, nie zwiększanie obciążenia zaplanowanego na daną jednostkę.

Jest też druga grupa zawodników, która lubi w zależności od samopoczucia podkręcić trening na maksa. Są to rzeczy indywidualne i u doświadczonych zawodników nie musi to być błąd. U amatorów, jest to dość powszechne i najczęściej wiąże się ze sporymi problemami przeciążeniowymi. 

Cel Masażu

Jeśli chodzi o masaż po treningu, ma on przede wszystkim doprowadzić do usunięcia napięć i przykurczów, związanych z danym treningiem. Drugim a w zasadzie można powiedzieć pierwszym zadaniem takiego masażu, jest spowodowanie aby regeneracja nastąpiła jak najszybciej. Chodzi o to żeby zawodnik mógł przystąpić do następnego treningu w jak najlepszym stanie psychofizycznym. 

Podobnie jak w masażu przed treningowym musimy dostosować się do dyscypliny i konkretnego zawodnika. W przypadku w dyscyplin wytrzymałościowych, takich jak kolarstwo Czy bieganie masaż po treningowy może bezpośrednio przełożyć się na wyniki w sezonie startowym. 

O sukcesie w zawodach decyduje to w jaki sposób przepracujemy okres przygotowawczy. Jeżeli masażysta poprowadzi odpowiednio zawodnika, to z każdego treningu będzie on w stanie wydobyć więcej efektu sportowego. Suma tych wszystkich treningów przełoży się na formę w okresie startowym. Ma to również znaczenie w utrzymaniu kondycji przez cały ten okres. Zawodnicy którzy nie przykładają wagi do regeneracji, znacznie częściej mają problem z utrzymaniem formy do końca sezonu. 

Masaż Przed Startowy „Masaż Sportowy Zalety I Działanie”

Masaż przedstartowy jest moim zdaniem najważniejszym ze wszystkich dotyczących sportu. To właśnie od tego może zależeć sukces zawodnika. Oczywiście bezwzględnie najważniejsze jest przygotowanie sportowe. Jednak odpowiednio wykonany masaż przedstartowy może zdecydować o sukcesie. 

Dokładnie tak jak w powyższych masażach oczywistym jest że dobór odpowiednich technik, zależny jest od dyscypliny. Jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednie przygotowanie aparatu ruchu, bez doprowadzenia go do zmęczenia. Jest to bardzo trudne i wymaga znajomości konkretnego zawodnika, jak i dużego doświadczenia w pracy ze sportem. 

Najlepiej zobrazowała to moja nauczycielka masażu sportowego, która była wieloletnim praktykiem w pracy z piłkarzami. Twierdziła że należy podzielić zawodników na dwie podstawowe grupy. Jeden typ to jest „gorączka”. W tym przypadku należy zawodnika wyluzować wyciszyć uspokoić, aby nie wypalił się przed startem. Jest to znacznie częściej spotykany typ. 

Drugim typem jest „śnięta ryba”. W tym przypadku należy zawodnika pobudzić i zmotywować do startu. Jeden i drugi stan mają podłoże przede wszystkim psychologiczne. Masaż musi być elementem całościowego podejścia do zawodnika. Stres związany ze startem jest nieodzownym elementem towarzyszącym zawodnikowi. 

Często powoduje to że zawodnik staje się nieprzyjemny, opryskliwy a nierzadko chamski. Należy to zaakceptować i nie próbować z tym walczyć. Stres w sporcie jest potrzebny i najczęściej ma działanie motywujące. Zadaniem masażysty jest takie przygotowanie zawodnika, żeby wyszedł na start i był gotowy dać z siebie wszystko.

Masaż Po Startowy „Masaż Sportowy Zalety I Działanie „

Kiedy na stół trafia zawodnik po zawodach, w zależności od dyscypliny mamy najczęściej jedno podstawowe zadanie. Regeneracja, regeneracja i regeneracja. Oczywiście musimy usunąć wszystkie napięcia przykurcze i skutki przeciążeniowe zwłaszcza w miejscu przyczepów mięśni do kości. 

W przypadku dyscyplin wytrzymałościowych a zwłaszcza biegaczy długodystansowych, pierwszym co proponuje po starcie jest całościowy drenaż limfatyczny. Ma on na celu usunięcie z organizmu wszystkich produktów przemiany materii związanych z ekstremalnym wysiłkiem. Mówiąc inaczej powoduje to znacznie szybsze usunięcie śmieci z naszego organizmu. 

W kolejnym etapie możemy zająć się pracą na mięśniach tkankach i urazach. Odpowiednio wykonany masaż po startowy, może skrócić czas regeneracji nawet o połowę. Ma to wielkie znaczenie w przypadku zawodników startujących często. Mam tu na myśli głównie biegaczy długodystansowych, startujących raz w tygodniu i kolarzy startujących w wyścigach wieloetapowych. 

Jest jeszcze jeden bardzo ważny skutek dobrze wykonanego masażu po startowego. W znaczący sposób zmniejsza się ryzyko powstania kontuzji. Rozprowadzenie odpowiednimi technikami wszystkich przykurczów zgrubień w okolicach przyczepów mięśni powoduje właśnie taki efekt. 

Masaż Śród Startowy „Masaż Sportowy Zalety I Działanie”

Masaż wykonywany w trakcie startu zawodnika jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem. Dotyczy to przede wszystkim sportów drużynowych, w których mamy do czynienia z przerwą pomiędzy poszczególnymi etapami meczu. 

W sportach walki pomiędzy poszczególnymi rundami masaż śród startowy jest również stosowany, w zależności od dyscypliny jak i przebiegu walki. 

W sportach zimowych celem masażu śród startowego jest utrzymanie ciepłoty ciała i sprawności mięśni w oczekiwaniu na start, na przykład w narciarstwie alpejskim czy skokach narciarskich. 

Tak zmieniały się skoki narciarskie. Postęp w treningu i sprzęcie - Super  Express

Celem masażu w tych przypadkach, jest utrzymanie w jak najlepszej formie zawodnika do końca startu. Masaż ma charakter rozluźniający, usuwający bule, spowodowane przeciążeniami powstałymi w trakcie zawodów. 

W wielu przypadkach, w zależności od sportu i warunków zewnętrznych masaż wykonuje się poprzez ubranie. Trudno sobie wyobrazić żeby narciarz rozbierał się przed startem w kolejnej rundzie zawodów. To samo dotyczy motocyklistów czy kierowców rajdowych.

Leczenie Urazów i Kontuzji „Masaż Sportowy Zalety I Działanie „

Każdy sport niesie za sobą ryzyko powstawania drobnych urazów i poważnych kontuzji. Każda dyscyplina ma zestaw swoich własnych charakterystycznych urazów. Ten typ masażu w zasadzie nie różni się od typowego masażu leczniczego. Odsyłam do moich artykułów na temat leczenia poszczególnych części ciała. https://masazwawro.pl/index.php/2021/04/27/bole-kregoslupa-szyjnego-co-robic/

Kontuzją typową dla sportu a jednocześnie rzadko spotykaną u osób nie uprawiających żadnej dyscypliny są naderwania mięśni, więzadeł i ich przyczepów do kości. Są to bardzo poważne kontuzje, które długo się leczą. W tym przypadku masaż jest najczęściej jedną z metod leczenia. 

Techniki fizykoterapii plus masaż leczniczy dają najlepsze efekty w tego typu kontuzjach. Chciałbym podkreślić że większość ciężkich urazów jest wynikiem zaniedbań treningowych jak i regeneracyjnych. Zdarzają się urazy niezawinione przez zawodnika lub trenera ale najczęściej jest to wynik błędów w przygotowaniu do zawodów. 

Podsumowanie „Masaż Sportowy Zalety I Działanie”

W powyższym artykule chciałem w ogólnych zarysach przedstawić państwu Na czym polega masaż sportowy. Każdy kto poważnie podchodzi do sportu, zarówno wyczynowego jak i amatorskiego chcę osiągnąć jak najlepsze wyniki w czasie startu w zawodach. 

Mądre stosowanie masażu sportowego jest w stanie w znaczący sposób poprawić nasze wyniki jak również spowodować że uprawianie poszczególnych dyscyplin będzie o wiele przyjemniejsze, ponieważ bez nieprzyjemnych i niepotrzebnych doznań. 

Ból zmęczeniowy w czasie treningu jest czymś naturalnym a nawet pożądanym. Jednak wszelkiego rodzaju kłucia, ciągnięcia, miejscowe ostre bóle, kurczę mięśni są najczęściej sygnałem że dzieje się coś niedobrego. Jeśli to zignoruje cię może się skończyć ciężką kontuzją i eliminacją ze sportu, nierzadko na wiele miesięcy. 

Masaż sportowy może spowodować że unikniecie tego typu nieprzyjemności. Doświadczony masażysta jest też w stanie udzielić wielu mądrych rad co do stosowanej gimnastyki, profilaktyki przeciw urazowej. 

Jeśli macie państwo pytania co do konkretnych przypadków proszę pisać w komentarzach lub na adres mailowy. 

Grzegorz Wawro

https://www.youtube.com/channel/UC43MnLWPD8FzM9t-9kwZwYA